Komplexné aminokyseliny

Komplexné aminokyseliny sú aminokyseliny, ktoré majú vo svojom bočnom reťazci zložitejšie štruktúry a chemické skupiny. Tieto skupiny môžu byť veľké, obsahovať viacero atómov a môžu mať rôzne chemické vlastnosti. Na rozdiel od jednozložkových aminokyselín, ktoré majú jednoduché bočné reťazce, komplexné aminokyseliny majú komplikovanejšie chemické zloženie.

Príklady komplexných aminokyselín zahŕňajú:

  1. Tryptofán: Táto aminokyselina obsahuje veľký bočný reťazec s indolovou skupinou. Jej prítomnosť v proteínoch je dôležitá nielen z hľadiska štruktúry, ale aj pre jej úlohu pri syntéze neurotransmitera serotonínu.

  2. Tyrozín: Bočný reťazec tyrozínu obsahuje fenolovú skupinu. Táto aminokyselina je dôležitá pri tvorbe rôznych signálnych molekúl a hormónov, ako je napríklad dopamín, adrenalín a tyroxín.

  3. Lysín: Lysín obsahuje dlhý bočný reťazec s aminovou skupinou. Je nevyhnutný pre syntézu kolagénu, ktorý je základnou zložkou tkaniva, a tiež hrá dôležitú úlohu v syntéze karnitínu, dôležitého pre prenos mastných kyselín do mitochondrií pre energiu.

  4. Arginín: Arginín má bočný reťazec obsahujúci guanidínovú skupinu. Táto aminokyselina je kľúčová pre tvorbu dusíkatých oxidov a rôznych biologicky aktívnych molekúl, ako sú napríklad kreatín a polyamíny.

  5. Glutamín: Bočný reťazec glutamínu obsahuje karboxamidovú skupinu. Glutamín je dôležitou aminokyselinou pre metabolizmus dusíka a je dôležitým zdrojom energie pre bunky s rýchlym delením, ako sú bunky tráviaceho traktu a imunitné bunky.

Komplexné aminokyseliny majú rôzne biologické funkcie a môžu byť dôležité pre reguláciu metabolických procesov, signálnych dráh a štruktúru bielkovín. Ich špecifické chemické vlastnosti prispievajú k ich unikátnym funkciám v organizme.

2 položiek celkom

Cena

35
135

Značky

Zobrazených položiek: 2
bcaa instant 1719
Akcia
od 4,50 €–23 %
od 3,85 €

Instantné BCAA od značky Natural Nutrition a Warrior je k dispozícii v rôznych príchutiach. Tento produkt sa vyznačuje vylepšenou rozpustnosťou vo vode. Je kvalitným pomocníkom pri budovaní...

5039432/100
eaa esencialne aminokyseliny 1344
Akcia
od 7 €–36 %
od 4,45 €

Prášková zmes 9 esenciálnych aminokyselín. Bezkonkurenčná cena a najvyššia kvalita surovín. Dostupné aj v ochutenej verzii s možnosťou výberu medzi Mixom lesného ovocia a limetkou, alebo...

5039429/100