Acai Berry- nový trend v zdravej výžive

 

Acai (Euterpe oleracea Mart.) je tropická palma, ktorá sa pestuje už tisíce rokov v strednej a južnej Amerike ako viacúčelová potravinová rastlina. Toto ovocie sa v poslednej dobe stalo veľmi populárnym aj v iných regiónoch vďaka svojim výživovým a liečivým vlastnostiam. Zdravotné výhody acai sú pripisované mnohým bioaktívnym fenolickým zlúčeninám, ktoré sa nachádzajú v listoch, dužine, ovocí, koži a semienkach tejto rastliny.

Acai je známe svojimi antioxidačnými a protizápalovými vlastnosťami a vykazuje kardioprotektívne, gastroprotektívne, hepatoprotektívne, neuroprotektívne, renoprotektívne, antilipidemické, antidiabetické a antineoplastické účinky. Klinické štúdie naznačujú, že acai môže chrániť pred metabolickým stresom spôsobeným oxidáciou, zápalom, vaskulárnymi abnormalitami a fyzickou námahou.

Jednou zo štúdií, ktoré skúmali vplyv acai na zdravie, bola štúdia zameraná na neuroprotektívne účinky acai proti diabetické retinopatii. Výsledky tejto štúdie ukázali, že strava obohatená o acai môže byť účinná proti poklesu amplitúdy vlny b u diabetických zvierat. Ďalšia štúdia sa zaoberala vplyvom ovocia bohatého na antokyaníny, vrátane acai, na cyklistický výkon. Zistilo sa, že potenciálny ergogénny účinok suplementácie antokyanínmi na odpovede vyvolané cyklistikou môže súvisieť s nižším oxidačným stresom, zápalom, poškodením svalov a únavou, a zvýšenou produkciou oxidu dusnatého, čo vedie k zlepšeniu vaskulárnej funkcie a okysličovania svalov, čo vedie k zlepšeniu výkonu.

Vzhľadom na svoje liečivé vlastnosti a absenciu nežiaducich účinkov, acai ukazuje sľubnú budúcnosť v podpore zdravia a prevencii chorôb, okrem toho má obrovský ekonomický potenciál v potravinárskom a kozmetickom priemysle.

V rámci našej ponuky vám môžeme predstaviť náš produkt - Acai Berry prášok. Tento prášok je vyrobený z najkvalitnejších bobúľ acai, ktoré sú sušené a mleté na jemný prášok, aby ste mohli využiť všetky výhody tohto úžasného ovocia. Acai Berry prášok môžete pridať do svojich smoothie, jogurtov, ovsených vločiek alebo iných receptov pre zdravý a chutný prírastok plný antioxidantov.

 

Toto ovocie je nielen výživovo bohaté, ale je aj nesmierne univerzálne a môže byť použité v rôznych receptoch. Ako príklad, acai misky sú obľúbeným raňajkovým jedlom alebo zdravým snackom, ktorý je plný antioxidantov a vitamínov1.

Acai miska je v podstate smoothie v miske, ktoré je plné ovocia, jogurtu a granoly. Základom je acai puree, ktoré sa zmieša s mliekom alebo jogurtom a potom sa pridajú rôzne druhy ovocia. Môžete pridať aj ďalšie ingrediencie, ako sú orechy, semienka alebo dokonca čokoládové chipsy.

 

acai_berry

 

Ak hľadáte inšpiráciu, ako použiť náš Acai Berry prášok v receptoch, tu je niekoľko nápadov:

  1. Acai smoothie: Zmiešajte Acai Berry prášok s banánom, mliekom a medom pre rýchle a zdravé raňajky alebo snack.

  2. Acai miska: Zmiešajte Acai Berry prášok s mliekom alebo jogurtom a potom pridajte svoje obľúbené ovocie, granolu a semienka.

  3. Acai dressing: Zmiešajte Acai Berry prášok s olivovým olejom, citrónovou šťavou a medom pre zdravý a chutný dressing na šaláty.

  4. Acai energetické tyčinky: Zmiešajte Acai Berry prášok s ovsenými vločkami, medom, orechmi a sušeným ovocím a potom formujte do tyčiniek a nechajte stuhnúť.

  5. Acai sorbet: Zmiešajte Acai Berry prášok s vodou a cukrom a potom zamrazte pre osviežujúci a zdravý dezert.

Acai je skutočne výnimočné ovocie, ktoré môže byť súčasťou vášho zdravého životného štýlu. S naším Acai Berry práškom môžete využiť všetky jeho výhody a pridať ho do svojich obľúbených receptov. Takže, či už hľadáte zdravý snack, raňajky alebo chutný dressing na šalát, acai je skvelou voľbou.

 

 

  1. Açaí (Euterpe oleracea Mart.) in Health and Disease: A Critical Review 2 3 4

  2. Neuroprotective effects of açaí (Euterpe oleracea Mart.) against diabetic retinopathy

  3. Fruit-Derived Anthocyanins: Effects on Cycling-Induced Responses and Cycling Performance