Význam hydratácie pre športovcov: Kedy a koľko piť

 

Hydratácia je kľúčovým faktorom pre výkonnosť a zdravie športovcov. Nedostatočná hydratácia môže viesť k dehydratácii, ktorá môže negatívne ovplyvniť fyzickú výkonnosť a zdravotný stav. Tento článok sa zaoberá významom hydratácie pre športovcov, kedy a koľko piť na udržanie optimálnej hydratácie.

Podľa štúdie z roku 2021 s názvom "Hydration and cooling in elite athletes: relationship with performance, body mass loss and body temperatures during the Doha 2019 IAAF World Athletics Championships", väčšina športovcov má predplánovanú stratégiu pitia, ktorá je založená na osobnej skúsenosti. Táto stratégia zahŕňa príjem elektrolytov a sacharidov. Štúdia tiež ukázala, že predzávodové použitie ľadových vesty môže minimalizovať teplotu jadra, čo naznačuje, že organizátori podujatí by mali zvážiť logistiku (napríklad mraziareň) pre športovcov.

Ďalšia štúdia z roku 2017 s názvom "Reported Hydration Beliefs and Behaviors without Effect on Plasma Sodium in Endurance Athletes" zistila, že aj keď mnohí vytrvalostní športovci majú presvedčenia a správanie sa týkajúce sa hydratácie, tieto faktory nemali vplyv na hladinu sodíka v plazme. Toto naznačuje, že aj keď je dôležité mať stratégiu hydratácie, je rovnako dôležité pochopiť, ako tieto stratégie ovplyvňujú fyzické parametre, ako je hladina sodíka v krvi.

Podľa štúdie z roku 2012 s názvom "Dehydration and endurance performance in competitive athletes.", dehydratácia môže mať negatívny vplyv na výkonnosť vytrvalostných športovcov. Štúdia odporúča, aby športovci začali cvičiť dobre hydratovaní, čo možno dosiahnuť tým, že budú mať nízku pocit smädu a svetlú farbu moču a budú piť približne 5-10 ml/kg telesnej hmotnosti vody 2 hodiny pred cvičením.

Napokon, štúdia z roku 2012 s názvom "Intravenous Fluid Use in Athletes" sa zaoberá použitím intravenóznych kvapalín u športovcov. Hoci táto metóda môže byť užitočná pre niektorých športovcov, nie je to rutinná prax pre väčšinu športovcov a mala by sa používať len v dobre monitorovaných prostrediach.

Na záver, hydratácia je kľúčovým faktorom pre výkonnosť a zdravie športovcov. Je dôležité, aby športovci mali stratégiu hydratácie, ktorá je prispôsobená ich individuálnym potrebám a pochopili, ako ich stratégia hydratácie ovplyvňuje ich fyzickú výkonnosť a zdravotný stav.

 

hydratacia_voda

 

Hydratačné produkty: Praktické riešenia pre športovcov

Hydratácia je kľúčová pre každého športovca, ale nie vždy je jednoduché dodržiavať správne množstvo a časovanie príjmu tekutín. Našťastie, existujú produkty navrhnuté špeciálne pre tieto potreby. Dva takéto produkty, ktoré ponúka náš eshop Fitparadise, sú Nutrend Unisport a GymBeam ReHydrate.

Nutrend Unisport je hypotonický iontový nápoj, ktorý je určený na hydratáciu počas fyzickej aktivity. Obsahuje vyváženú kombináciu sacharidov (6g na 100ml), ktoré prispievajú k udržaniu výkonnosti pri dlhotrvajúcom vytrvalostnom cvičení. Taktiež obsahuje vyvážené spektrum minerálov (sodík, draslík, horčík, vápnik) pre lepšiu hydratáciu a podporu svalovej aktivity. Unisport neobsahuje umelé farbivá a je bez konzervantov a lepku. Je vhodný pre športovcov a aktívne osoby na použitie počas fyzickej aktivity. Zdroj

GymBeam ReHydrate je hypotonický športový nápoj, ktorý pomáha efektívne hydratovať telo, dopĺňať energiu a podporovať výkonnosť, dopĺňať minerálnu rovnováhu a podporovať regeneráciu po tréningu. Obsahuje horčík pre priaznivú činnosť svalstva, nervovej sústavy a srdca. Taktiež obsahuje vápnik, sodík a draslík, ktoré sú dôležité pre aktívne osoby, pretože sa strácajú potením a môžu viesť k poruchám rovnováhy vody a elektrolytov, svalovým kŕčom, slabosti a zníženiu výkonu. ReHydrate tiež obsahuje vitamíny skupiny B, taurín, L-karnitín a L-glutamín. Je vhodný na konzumáciu pred, počas a po tréningu. Zdroj

Tieto produkty sú ideálne pre športovcov, ktorí hľadajú efektívne a praktické riešenie pre svoje hydratačné potreby. Sú ľahko stráviteľné, chutné a poskytujú všetky potrebné živiny pre udržanie optimálnej hydratácie a výkonnosti.

Záver

Hydratácia je kľúčová pre optimálnu výkonnosť a regeneráciu športovcov. Je dôležité pochopiť, že potreby každého jednotlivca sú jedinečné a môžu sa líšiť v závislosti od mnohých faktorov, vrátane typu a intenzity cvičenia, teploty a vlhkosti prostredia, individuálnych potrieb a preferencií. Preto je dôležité pristupovať k hydratácii flexibilne a prispôsobiť ju svojim osobným potrebám.

Výrobky ako Nutrend Unisport a GymBeam ReHydrate môžu byť užitočnými nástrojmi pre športovcov, ktorí hľadajú efektívne a pohodlné spôsoby, ako zabezpečiť svoje hydratačné potreby. Tieto produkty ponúkajú vyváženú kombináciu hydratácie, energie a minerálov, ktoré môžu pomôcť udržať výkonnosť a podporovať rýchlu a efektívnu regeneráciu.