Zumba: Čo to je, zdravotné prínosy a ako začať ?

 

Ak hľadáš spôsob, ako zažiť skvelý tréning a zároveň sa odviazať a zabaviť, Zumba by mohla byť tvoja odpoveď. Toto energetické tanečné cvičenie si v posledných rokoch získalo obrovskú fanúšikovskú základňu a nie je ťažké pochopiť prečo. Poďme sa teda bližšie pozrieť na tento zábavný a efektívny spôsob cvičenia.

zumba1

Zumba vznikla v 90. rokoch v Kolumbii, vďaka jednému chlapíkovi menom Beto Perez. Prečo je to také špeciálne? Ide o fúziu aeróbnych cvičení a rôznych tanečných štýlov ako salsa, merengue, mambo a reggaeton. Môžeš si to predstaviť ako diskotéku bez alkoholu, ale s extra dávkou potu a endorfínov.

Prečo ľudia tak milujú Zumbu? Po prvé, je to zábava a spája fitness s pohybom a hudbou, čo je oveľa atraktívnejšie ako monotónne cvičenia v posilňovni. Po druhé, je to náročné. Môžeš spáliť až 369 kalórií za hodinu, čo je porovnateľné s tempom rýchlej chôdze alebo plávaním. To je predsa skvelé, nie?

A aký je bonus? Okrem toho, že Zumba je skvelým spôsobom, ako spáliť kalórie a zlepšiť kardiovaskulárnu kondíciu, tiež zlepšuje rovnováhu a flexibilitu, a dokonca môže pomôcť zmierniť stres. Znie to ako výhra-výhra, však?

Ako môžeš začať? Najlepšie je zapísať sa do triedy Zumby v tvojom miestnom fitnes centre. Ak sa cítiš trochu nervózne, môžeš vyskúšať aj Zumba DVD alebo online videá a cvičiť doma. Dôležité je začať pomaly a postupne zvyšovať tempo. A nezabúdaj, hlavné je sa baviť!

Zumba je skvelá pre ľudí všetkých vekových kategórií a fitness úrovní. Či už si začiatočník alebo skúsený cvičenec, existuje trieda Zumby, ktorá je pre teba. Najlepšia vec na Zumbe je, že zatiaľ čo ti poskytuje skvelý tréning, je to aj obrovská zábava. Tak prečo to neskúsiš? Tešíme sa na tvoje tanečné kroky!

zumba

Ale počkaj, nie sme ešte hotoví! Existuje ešte veľa zaujímavých informácií o tom, prečo by si mal/a vyskúšať Zumbu.

Po prvé, Zumba sa môže považovať za celotelové cvičenie. Na rozdiel od niektorých tradičných foriem cvičenia, ktoré sa zameriavajú na špecifické časti tela, Zumba aktivuje každý sval v tvojom tele. Počas hodiny sa stretnete s krokmi, ktoré cieľavedome zapájajú vrchnú aj dolnú polovicu tela. Ruky sa neprestajne hýbu a často držia malé činky, zatiaľ čo nohy sú v konštantnom pohybe. Ba čo viac, aj tvoj trup dostane slušnú porciu cvičenia, keďže tanečné kroky často zahŕňajú pohyby bokmi a rotácie, ktoré posilňujú brušné svaly.

Po druhé, Zumba je účinná pri budovaní vytrvalosti. Keďže je to cvičenie s vysokou intenzitou, tvoje srdce a pľúca budú pracovať naplno. Výsledkom je, že postupne si buduješ vytrvalosť, a ak pravidelne cvičíš, zistíš, že ti to dáva viac energie do života mimo hodín Zumby. Je to ako mať svoj vlastný nabíjačku batérií!

Po tretie, a to je pre mnohých ľudí najdôležitejšie, Zumba je zábavná! Ak sa teda pýtate, ako môžete zostať motivovaní pri cvičení, odpoveď je jednoduchá: nájdite si niečo, čo vás baví. A Zumba je pre mnohých práve to - zábavná, energická, plná hudby a tanca. Žiadne monotonné cvičenia, iba výbušné rytmické pohyby, ktoré ťa povzbudia a motivujú.

Zumba je tiež skvelým spôsobom, ako spoznať nových ľudí a urobiť nové priateľstvá. Väčšina hodín Zumby je skupinová, čo znamená, že máš možnosť spoznať ľudí s rovnakými záujmami. Nie je to len o cvičení, je to aj o spoločenstve, o podpore a povzbudzovaní seba a ostatných.

Na záver, je dôležité si uvedomiť, že každý má svoje vlastné tempo. Nemusíš byť profesionálnym tanečníkom, aby si sa mohol/a zapojiť do Zumby. Ide o to, aby si sa pohyboval/a, potil/a a hlavne sa bavil/a. Tak čo na to povieš, pripravený/á vstúpiť do sveta Zumby a urobiť niečo skvelé pre svoje telo a dušu? Buďme realisti, baviť sa a chudnúť v rovnakom čase - to znie ako sen, však? Skúsme to spolu! Skáčeme na Zumba vlak a nechajme sa unášať týmto tanečným dobrodružstvom!