5 tipov pre začiatočníkov, ako nájsť svoj "fitness flow"

 

Je ti zrejmé, že nastal ten pravý čas pre zlepšenie tvojho zdravia a fyzickej kondície. Skvelé rozhodnutie! Ale možno si teraz kladieš otázku: "Ako začať?" Pohyb je zložitý svet plný nových výziev a skúseností. Ak si teda nováčik v tomto prostredí, máme pre teba niekoľko tipov, ktoré ti pomôžu nájsť svoju cestu v pohybovom vesmíre. Tak sa poďme na to vrhnúť!

fitness_motivacia3

  1. Vyber si aktivity, ktoré ťa bavia: To znie jednoducho, však? A aj je to tak. Nemusíš sa stláčať do posilňovne, ak ťa to nebaví. Tvojou prvou prioritou by malo byť nájsť si niečo, čo ti robí radosť. Môže to byť čokoľvek, od bicyklovania, cez tanec až po jógu. Najdôležitejšie je, že sa pritom budeš cítiť dobre.

  2. Zostav si plán: Keď už vieš, čo ťa baví, je čas na plánovanie. Najskôr si stanov, koľkokrát do týždňa chceš cvičiť a na koľko dlho. Potom premysli, aké budú tvoje ciele. Chceš schudnúť, zlepšiť svoju kondíciu, alebo sa len cítiť lepšie? Tvoj plán by mal byť reálny a uskutočniteľný, a to na základe tvojho aktuálneho zdravotného stavu a životného štýlu.

  3. Vezmi to pomaly: Toto je kľúčové. Nezabúdaj, že tvoje telo potrebuje čas na to, aby sa prispôsobilo novým nárokom. Preto by si mal/a začať pomaly a postupne zvyšovať intenzitu a trvanie cvičenia. Cvičenie by malo byť výzvou, ale nemalo by spôsobiť bolesť alebo nepohodlie.

  4. Nezabúdaj na regeneráciu: Cvičenie je dôležité, ale takisto aj regenerácia. Tvoje telo potrebuje čas na to, aby sa zregenerovalo a zotavilo z náročných tréningov. Nezabúdaj na dostatočný odpočinok a spánok a začleni do svojho plánu aj cvičenia pre uvoľnenie, ako je napríklad strečing alebo jóga.

  5. Drž sa toho: Najťažšia časť je často držať sa svojho plánu a cvičenia sa pravidelne. Ale nezabúdaj, že cvičenie by malo byť zábavou, nie povinnosťou. Skús si nájsť cvičebného partnera, alebo sa zapojiť do skupinových tréningov, kde ťa bude motivovať kolektívne prostredie.

fitness_motivacia2

A teraz, moja posledná rada pre teba. Snaž sa byť trpezlivý/a. Zmena nepríde cez noc. Každý malý krok, ktorý urobíš v správnom smere, je víťazstvom. Ako sa hovorí, najdôležitejšia je cesta, nie cieľ. Takže sa uvoľni, užívaj si pohyb a pamätaj, že robíš niečo skvelé pre svoje telo a dušu. A ak si niekedy nebudeš istý/á alebo budeš potrebovať pomoc, nezabúdaj, že vždy môžeš požiadať o radu odborníkov. Držím ti palce na tvojej ceste za lepšou kondíciou a zdravím!